FORMER PASTORS OF LOST ISLAND LUTHERAN CHURCH

T.H. Dahl
1872-1873
  Pastor Hande
Halvard Hande
1873-1874
  Pastor Holseth
Mikel C. Holseth
1875-1881
  Pastor Stoltz
Christian C. Stoltz
1881-1888
             
Pastor Hauge
Lars Johan Hauge
1888-1891
  Pastor Swalestuen
J.D. Swalestuen
1891-1903
  Pastor Gjevre
Anders J. Gjevre
1903-1907
  N.P. Clemensen
interim 1907-1908
             
Rev. Sande
Sigvald O. Sande
1908-1924
 
Lars O. Wigdahl
interim 1924-1926
  Pastor Mandsager
Mikkel Mandsager
1926-1946
 
Thomas G. Wicks
interim 1941-1942
             
Rev. Masted
J.F. Masted
1942-1946

 
Stanley B. Knudsen
interim 1946-1947
  Pastor Quam
Ernest W. Quam
1947-1952


Paul Tolo
1952-1957
C.T. Fjelstul
1957-1962
 
Pastor Bestul
Harold Bestul
1962-1967
 
Pastor Johnson
Marlan M. Johnson
interim 1967-1968


Pastor Rasmussen
Walter Rasmussen
1968-1970
             

Pastor Persaud
Kirshen Persaud
1970-1972
 
Pastor Christianson
Ernest Christensen, Jr.
1973-1976
 
Pastor Smith
William A. Smith
1976-1987
  Pastor Luther Thoresen
Luther Thoresen
1987-2011
 
Pastors Kim and Trudy Peterson     
S. Kim and Trudy Peterson
Interim Sept. 2011-Jan. 2014
Pastor Peter Morlock
F. Peter Morlock

February 2014 - present

             
SONS OF THE CONGREGATION
                       
    Chaplain (Col.) Wayne Knutson, Air Force Intelligence, Surveillance and Reconnaissance Agency
Chaplain (Col.) Wayne Knutson
Ordained October 4, 1985 

     Pastor Merlin Norris
    Pastor Merlin K. Norris
       Ordained June 17, 1962

Vance Knutsen
Pastor Vance Knutsen
Ordained May 31, 1953

     

  Sons of the Congregation

Vance Knutsen, Wayne Knutson and Merlin Norris
July 1997
Lost Island's 125th Anniversary




In Memoriam
Rev. Vance Richard Knutsen
February 21, 1926 - March 18, 2015

click here to read the obituary